Akcja segregacja

Jak segregować odpady - poradnik studenta

Drogi studencie! Segregując odpady przyczyniasz się do ochrony środowiska, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze!

akcja_segregacja_cmyk

Produkt staje się odpadem wtedy, kiedy przestaje być nam użyteczny. Należy go wówczas wyrzucić w odpowiednie miejsce, aby nie stanowił dla nas żadnego zagrożenia, dając mu jednocześnie drugie życie, tj. szansę na to, że odpad znów stanie się użyteczny.

Przepisy nowej ustawy gwarantują, że opłata za odpady posegregowane jest niższa. Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne takie jak wodę i energię. Z odpadów mogą powstać np. chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, biżuteria, pojemniki z tworzyw sztucznych, torebki a nawet meble czy ubrania.

Pamiętać należy, że selektywnie zbieramy papier i tekturę, opakowania ze szkła, tworzyw sztucznych oraz odpady organiczne, które należy gromadzić w odrębnych pojemnikach (zabudowa wielorodzinna) lub workach(zabudowa jednorodzinna). Odpady organiczne można kompostować we własnym zakresie.

Należy pamiętać, że segregujemy również:

Miejscem zbierania przeterminowanych leków są apteki, w których ustawiono ogólnodostępne pojemniki na zbiórkę tych odpadów.

Miejscem zbierania zużytych baterii i akumulatorów małogabarytowych są ogólnodostępne pojemniki ustawione w miejscach publicznych.

Dodatkowo powstające w gospodarstwach domowych odpady zielone, papier i tektura, tworzywa sztuczne, metale, szkło, drewno, wielomateriałowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, wielkogabarytowe, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony, przeterminowane lekarstwa oraz inne odpady niebezpieczne wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych można bezpłatnie oddać do utworzonych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w każdej ilości.

PSZOK mieści się przy ul. Wolności 161/163 w Jeleniej Górze i przyjmuje odpady od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w każdą sobotę w godzinach 8.00-14.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Jak ułatwić sobie segregowanie?

Jak śmiecić mniej?

Więcej informacji na stronie: http://jeleniagora.pl/content/nowa-jako%C5%9B%C4%87-w-gospodarce-odpadami

ulotka