Współpraca Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki z centralą koncernu „Opel” w Niemczech

W marcu bieżącego roku rozpoczęła się współpraca pracowników Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki UE we Wrocławiu z siedzibą w Jeleniej Górze z centralą koncernu „Opel” w Niemczech. Do współpracy z globalną siecią motoryzacyjną doszło dzięki doktorowi Saschy Zeisbergowi, który jest absolwentem studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, wypromowanym przez prof. Jarosława Witkowskiego, Kierownika Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki.

W ramach współpracy pracownicy Katedry ZSiL odbyli dwie wizyty studyjne do siedziby koncernu Opla w Rüsselsheim am Main w Niemczech. Podczas pierwszej wizyty studyjnej, przeprowadzonej w dniach 7-8 kwietnia 2016 roku, pracownicy dokonali wstępnego audytu procesów logistycznych w łańcuchu dostaw oraz zapoznali się z procesem produkcyjnym samochodów Opel. Celem tego spotkania było ich przygotowanie do udziału w dwudniowych warsztatach w roli ekspertów metody „Clean Sheet”.

Warsztaty metodą „Clean Sheet” odbyły się w dniach 18-19 kwietnia 2016 roku. Uczestniczyli w nich również kierownicy różnych działów koncernu Opel, reprezentujący takie obszary funkcjonalne jak: zakupy, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, produkcja i planowanie. W warsztatach wzięli udział również dwaj przedstawiciele przedsiębiorstwa General Motors ze Stanów Zjednoczonych. Podczas warsztatów pracownicy naszej uczelni zaproponowali kilka rozwiązań z zakresu segmentacji łańcucha dostaw, redukcji tzw. efektu Forrestera oraz implementacji modelu SCOR. Pomysły przedstawione przez pracowników UE spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników szkolenia. W efekcie przeprowadzonych warsztatów wiele z nich zostało zaadoptowanych do propozycji usprawniających funkcjonowanie łańcucha dostaw w koncernie Opel.

Wymierną korzyścią współpracy z koncernem Opel jest fakt, iż studenci Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki UE we Wrocławiu uzyskają możliwość pisania prac dyplomowych na temat działalności Opla, jak i również odbywać w nim praktyki zawodowe.