Wizyta członka Rady Polityki Pieniężnej – Profesora Eugeniusza Gatnara

Dnia 19 stycznia 2017 roku na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu mieliśmy przyjemność gościć członka Rady Polityki Pieniężnej – Profesora Eugeniusza Gatnara.
Profesor poprowadził wykład w którym przedstawił obecną sytuację makroekonomiczną w ujęciu zarówno krajowym jak globalnym. Przedstawił analizę porównawczą poszczególnych strategii prowadzonych w odniesieniu do polityki pieniężnej przez Polskę oraz inne kraje europejskie, a także dokonał zestawienia obecnej kondycji gospodarki krajowej ze stanem z lat ubiegłych. Na podstawie danych empirycznych oraz bieżącej obserwacji dokonał prognozy najbardziej prawdopodobnych zmian jakie potencjalnie mogą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Profesor przedstawił również mechanizm wpływania poprzez politykę pieniężną na koniunkturę gospodarczą, zalety posiadania własnej waluty oraz jak prezydentura Donalda Trumpa w USA może wpłynąć na inne gospodarki na świecie. To tylko niektóre z wielu poruszonych tematów. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce aktualnie łatwo jest otrzymać kredyt, jak i tego, dlaczego warto inwestować w lokaty, mimo niskiego oprocentowania. Poruszony został temat nieistniejących w Polsce ujemnych stóp depozytowych banków centralnych, które tworzą poważne zagrożenia i atakują głownie małe banki. Profesor Gatnar odniósł się także do bezgotówkowych oraz gotówkowych środków płatniczych, omawiając zagrożenia, które potencjalnie mogą się pojawić w przypadku całkowitej rezygnacji z obiegu gotówki. Na świecie coraz bardziej powszechnym środkiem płatności jest karta płatnicza. W Polsce 63% płatności dokonywanych jest gotówką, zaś przykładowo w Szwecji 80% płatności dokonywanych jest kartą.
Mieliśmy rzadką okazję korzystać z ogromnej wiedzy i doświadczenia jednego z najbardziej znamienitych specjalistów w swojej dziedzinie w Polsce, co niejednokrotnie stanowi dla studentów cenniejszą lekcję od wiedzy książkowej. Po zakończonym wykładzie otwarta została dyskusja w której Profesor był zasypywany przez uczestników wykładu różnymi pytaniami. Otrzymaliśmy odpowiedzi na nurtujące pytania po czym profesor odwiedził nas w siedzibie Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej. Był on pod wrażeniem działalności Firmy, udzielił nam cennych rad oraz wskazówek zwłaszcza dotyczących potencjalnych kierunków rozwoju. Nasz Gość podzielił się również tym w jaki sposób zaczynał swoją karierę. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenie do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie i z pewnością z niego skorzystamy. Wizyta profesora Gatnara podziałała na nas motywująco i zachęciła nas do dalszej pracy.

zd6
Zdj.1. Wizyta Profesora E. Gatnara w Wirtualnej Studenckiej Firmie Konsultingowej
zamknij