Wizyta studyjna w KGHM Polkowice-Sieroszowice - 30.05.2018 r. i 6.06.2018 r.

Na wizytę w Zakładzie Górniczym KGHM Polkowice-Sieroszowice studenci 2 roku specjalności Menedżer Logistyki czekali bardzo niecierpliwie. Powodem tego był, m.in. fakt, iż w jej planach znajdowała się tzw. wizyta dołowa, czyli zjazd do części kopalni położonej ok 1 tys. metrów pod ziemią. Dwie grupy studentów, kolejno 30.05.18 r. oraz 06.06.18 r., już o godz. 6.30 przywitali Pracownicy Działu Logistyki, na czele z Panem Mariuszem Drozdowskim – Kierownikiem Działu i Głównym Inżynierem ds. Przygotowania Produkcji. Pierwszym punktem bardzo ambitnego planu wizyty, była prezentacja Kopalni Polkowice-Sieroszowice przez Dyrektora Naczelnego Pana Radosława Stacha. Słuchacze byli zaskoczeni skalą działalności organizacji, a tym samym odpowiedzialnością, jaka leży na barkach Pana Dyrektora i jego Współpracowników. Następnie Pan Mariusz Drozdowski przybliżył studentom specyfikę pracy logistyka w zakładzie górniczym, opisał również historię powstania i rozwoju kierowanego przez Niego Działu Logistyki, jego cele i zakres zadań oraz perspektywy zmian.

Wizytę dołową, czyli odbywająca się w szybie kopalni, poprzedziło szkolenie w stacji Ratownictwa Górniczego O/ZG Polkowice Sieroszowice (Szyb SW-1). Podczas prezentacji zasad bezpiecznego przebywania w szybie kopalni, uczestników zapoznano również z budową i sposobem wykorzystania sprzętu ratującego życie, w który wyposażani są wszyscy, którzy przebywają w szybie (zarówno górnicy, logistycy, inżynierowie, jak również goście).

Najbardziej wyczekiwany punkt wizyty, a więc wizytę dołową w Rejonie Górniczym GG6, studenci i opiekunowie odbyli przebrani w odpowiedni strój oraz wyposażeni w wymagany sprzęt. W trakcie wizyty dołowej towarzyszyli im Panowie: Mariusz Drozdowski i Dariusz Ryglicki. Wszystko, co wydarzyło się w trakcie tej wizyty było dla studentów wyjątkowym przeżyciem. Wszelki mity i stereotypy dotyczące pracy w kopalni zostały zweryfikowane. Wizytujący zobaczyli „podziemne miasto” z jego infrastrukturą drogową i punktową, z punktami serwisowymi i oryginalnymi środkami transportu, ulokowanymi w przestronnych korytarzach, stale wentylowanych i doskonale zabezpieczanych. Podczas zwiedzania, studenci mogli nie tylko usłyszeć o projektach wdrożeniowych dotyczących koncepcji logistycznych, o których uczą się podczas wykładów i ćwiczeń, ale również uczestniczyć w śledzeniu ich procedur i analizie efektów, poznać technologie wspierające oraz metody i narzędzia stosowane przez Pracowników Działu Logistyki.

Wizytę w Zakładzie Górniczym KGHM Polkowice – Sieroszowice zakończyło spotkanie podsumowujące, na którym studenci podzielili się swoimi wrażeniami, a Gospodarze wskazali na najważniejsze obszary potencjalnej współpracy z Uczelnią, w tym ze studentami (np. w zakresie praktyk dyplomowych czy stażów).