Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze laureatem konkursu o milion ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

21 listopada 2012 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka poinformowała o rozstrzygnięciu konkursu na najlepsze programy kształcenia. Spośród 207 nadesłanych wniosków konkursowych wyłoniono 62, które zawierały najlepsze programy kształcenia zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji.

Kierunek ekonomia, specjalność ekonomia menedżerska (studia I stopnia) na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program studiów i otrzymał dotację w wysokości 1 mln zł. Kierunek ekonomia został nagrodzony jako jedyny w Polsce spośród kierunków ekonomicznych.

Otrzymane dofinansowanie pozwoli na wszechstronny rozwój studentów, tworzenie możliwości kształcenia wysokiej klasy ekonomistów, w tym menedżera biznesu, menedżera administracji publicznej oraz specjalisty wizjonera znajdującego pracę w działalności naukowo-badawczej lub konsultingu ekonomicznym. Kształcić będziemy ludzi otwartych na zmiany, kreatywnych wizjonerów, którzy potrafią proponować przedsiębiorstwom, jednostkom administracji regionalnej i innym instytucjom sektora publicznego, innowacyjne rozwiązania problemów w zakresie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach w oparciu o indywidualizację kształcenia, mentoring i blended learning.

Dotacja pozwoli na wykorzystanie w procesie kształcenia najnowszej wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych oraz specyficznych narzędzi analitycznych wywodzących się z metod statystyczno-ekonometrycznych. Będzie to wspierane zasobami kadrowymi Wydziału oraz kontaktami z wybitnymi postaciami świata nauki.

Program kształcenia realizowany na kierunku ekonomia specjalności ekonomia menedżerska rozwija zaawansowane umiejętności intelektualne studentów poprzez:

a) Stosowanie adekwatnych do efektów kształcenia form zajęć: interaktywny wykład, konwersatoria, laboratoria komputerowe, warsztaty, e-learning, blended learning, wizyty studyjne, seminaria, praktyki zawodowe, w celu wyrobienia umiejętności identyfikacji i rozwiązywania problemów ekonomicznych występujących w skali makro oraz przedsiębiorstwa i instytucji sektora publicznego.

b) Wprowadzenie innowacyjnych metod dydaktycznych: debata, dyskusja panelowa, burza mózgów, gry ekonomiczne, symulacja i eksperyment, mentoring, projekty indywidualne, projekty zespołowe, modelowanie, odgrywanie ról (praca w wirtualnej firmie konsultingowej.

c) Wdrożenie projektu ePlatforma Mobilne Obserwatorium Ekonomiczne (MOE), znajdującego się w stadium organizacji, stanowiącego nowatorską formę kształcenia bazującą na koncepcji blended learning, wierną idei społeczeństwa informacyjnego i kultury ekspresji. Przyjmie on formę portalu dostępnego on-line, łączącego zasoby naukowo-dydaktyczne, dorobek badawczy studentów oraz platformę komunikacji z interesariuszami. Architektura Mobilnego Obserwatorium Ekonomicznego integruje szereg paneli rodzajowych m.in. Panel Wiedzy, Obserwatorium Statystyczne, Studencki Baza® Wiedzy, Makro-blog – wybitne dzieła naukowe do dyskusji akademickich, Poligon Gier – interaktywne gry ekonomiczne, Studencką Wirtualną Firmę Konsultingowa jako laboratorium zdobywania umiejętności i kompetencji społecznych itp.

Doskonalony będzie system poprawy jakości kształcenia funkcjonujący na Wydziale Ekonomii Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.

Ponadto Wydział będzie mógł przeznaczyć otrzymany w ramach dotacji podmiotowej 1 mln zł na doskonalenie oferty dydaktycznej, np. sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas wykładów i ćwiczeń, pokrycie kosztów praktyk zawodowych dla studentów czy lepsze przygotowanie wykładowców akademickich.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego