Newsy z życia Studenckiej Wirtualnej Firmy Konsultingowej: Wyjazd na posiedzenie Rady Programowej

Wyjazd na posiedzenie Rady Programowej Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych „CENSYM” w Zielonej Górze oraz na Targi Firm Symulacyjnych w Pradze

W dniach 16-17 marca 2016 r. zorganizowany został wyjazd, w którym uczestniczyło pięciu pracowników Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej działającej przy Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Pod czujnym okiem dr Mai Prudzienicy oraz dr Jacka Welca nasi studenci aktywnie uczestniczyli w posiedzeniu Rady Programowej Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych „CENSYM” w Zielonej Górze oraz kolejnego dnia w Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Pradze.

Po przyjeździe do Zielonej Góry spotkało nas bardzo gościnne powitanie przez gospodarzy oraz uczestników tego spotkania. Pierwszym punktem programu było szkolenie on-line prowadzone przez Scotta Mitchella. Jest on członkiem EUROPEN – PEN International – międzynarodowego stowarzyszenia, które administruje siecią praktyk odbywanych przez studentów oraz uczniów szkół średnich w stowarzyszonych państwach, które pozwalają młodym ludziom wejść w przyszłości do świata biznesu. Szkolenie dotyczyło wprowadzenia nowych udogodnień dla działania firm symulacyjnych – a mianowicie systemu bankowości. Niespodzianką okazało się spotkanie z Jarosławem Nieradką – dyrektorem biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Było ono dla nas naprawdę ważne, ponieważ podejmowane na nim tematy dotyczyły lokalnego rynku pracy oraz a także idei istnienia firm symulacyjnych, które są często początkiem praktyki pozwalającej na odnoszenie sukcesów w przyszłości. Jednak to nie koniec tego, co przygotowali nasi gospodarze – mogliśmy zwiedzić Centrum Przyrodnicze, ale także odbyć wizytę w nowoczesnym Planetarium Wenus, która okazała się naprawdę pasjonującą „Podróżą do Miliarda Słońc”. Jednak mimo tak wielu atrakcji najważniejsza część nadal była przed nami.

Następnego dnia wcześnie rano wyruszyliśmy do Pragi na Międzynarodowe Targi Firm Symulacyjnych. Naszym celem było zdobycie nowych kontaktów, które pozwolą nam w przyszłości na nawiązanie współpracy z innymi firmami. W Polsce firmy symulacyjne to nadal rzadkość, więc to przedsięwzięcie było dla nas ogromną szansą. Mimo długiej i męczącej podróży, wszyscy, studenci jak i wykładowcy, byli stuprocentowo zaangażowani w promowanie naszej firmy jak i wizerunku Wydziału EZiT na arenie międzynarodowej. Mieliśmy okazję poznać wiele osób, w tym także wspomnianego wcześniej Scotta Mitchella, któremu mogliśmy przedstawić ofertę oraz specyfikę działania naszej firmy. Zwieńczeniem naszej podróży okazało się zwiedzanie Pragi wraz z przewodnikiem. Niestety, kilka godzin nie wystarczyło na poznanie wszystkich zakamarków tego pięknego miasta. Mimo to odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, m.in. Malá Strana – romantyczną dzielnicę położoną na lewym brzegu Wełtawy nieopodal Mostu Karola, który jest najstarszym i najbardziej rozpoznawalnym mostem w stolicy Czech. Byliśmy też na rynku staromiejskim, który jest centralnym punktem starego miasta, a nawet podziwialiśmy Archikatedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, która jest niezwykłą i imponującą swoimi rozmiarami gotycką budowlą.

Choć były to tylko dwa dni, wrażeń nam nie brakowało. Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych „CENSYM” znajdującej się w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Zielonej Górze, którego przedstawiciele byli naszymi gospodarzami, a także towarzyszyli nam w Pradze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zielonogórskiej gościnności, z jaką się tam spotkaliśmy. Wyjazd możemy zaliczyć do nadzwyczaj udanych, choć na owoce w wymiarze współpracy z innymi firmami symulacyjnymi musimy jeszcze poczekać…

Justyna Stachura

Wirtualna Studencka Firma Konsultingowa