Uroczyste posiedzenie Prezydium ACC

21.11.2019 r. w jeleniogórskiej Filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbyło się uroczyste posiedzenie Prezydium Akademickiego Centrum Koordynacyjnego w Euroregionie Nysa (ACC).

Akademickie Centrum Koordynacyjne (Academic Coordination Centre - ACC) powstało w 1991 roku w celu koordynowania działalności pedagogicznej, naukowej i badawczej pracowników dydaktycznych i naukowych uczelni wyższych, które funkcjonują w rejonie czesko-niemiecko-polskiego obszaru pogranicza, w Euroregionie Nysa. ACC poprzez swoje działania wspomaga przede wszystkim współpracę pomiędzy placówkami partnerskich uczelni w zakresie działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej. ACC jest organizatorem lub współorganizatorem wielu seminariów i warsztatów tematycznych. Ponadto, podejmuje starania o nawiązywanie kontaktów w sferze usług z instytucjami funkcjonującymi poza Euroregionem Nysa.

Partnerskie uczelnie wyższe zrzeszone w ACC:

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze,

Politechnika Wrocławska, Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze,

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze,

Hochschule Zittau/Görlitz,

Technická univerzita v Liberci,

Technische Universität Dresden, Internationales Hochschulinstitut Zittau,

oraz od 21.11.2019 roku Berufsakademie Sachsen, Staatliche Studienakademie Bautzen.

Na spotkaniu 21.11.2019 r. gościliśmy:

Rektorów, Dziekanów, Dyrektorów uczelni członkowskich ACC:

Docenta Miroslava Brzezinę - Rektora Uniwersytetu Technicznego w Libercu, Prof. Christe Marie Heidger - Prorektora ds. Współpracy z zagranicą Hochschule Zittau/Görlitz, Prof. Thorstena Clausa - Dyrektora Międzynarodowego Instytutu w Zittau, Prof. Andreasa Hänsela, Prezydenta Berufsakademie Sachsen, Prof. Barbarę Wuttke - Dyrektora Filii w Bautzen wraz z przedstawicielami tejże uczelni: Prof. Andreasa Bühna oraz Panią Ilonę Scherm

oraz koordynatorów ACC:

Dr Helenę Neumanovą - Koordynatora ACC z Uniwersytetu Technologicznego w Libercu, Mgr Tobiasa Schlutera- Koordynatora ACC - Hochschule Zittau/Görlitz, mgr Kamilę Biniek – Koordynatora ACC z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, dr. Józefa Zapruckiego – Koordynatora ACC z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, dr. Piotra Gryszela - Koordynatora ACC z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filii w Jeleniej Górze.

Podczas posiedzenia nastąpiło uroczyste przyjęcie nowego członka Centrum - Staatliche Studienakademie Bautzen. Reprezentant nowo przyjętej uczelni, Prof. Dr. - Ing. habil Andreas Hänsel, Prezydent Berufsakademie Sachsen, przedstawił profil edukacyjny uczelni oraz zaproponował główne założenia współpracy w ramach ACC. W dalszej części posiedzenia w związku z przyjęciem nowego członka podpisano aneksy do statutu. Następnie przedstawiciele przybyłych szkół zaprezentowali raporty z bieżącej działalności ACC, jak również określili plany na 2020 rok. Po oficjalnej części spotkania, goście w ramach wizyty studyjnej mieli okazję poznać okolice Jeleniej Góry, zwiedzając pięknie położony Pałac Łomnica.