VII Konferencja Młodych Naukowców Szkół Wyższych Euroregionu Nysa

Dnia 16 maja 2013 r. na Wydziale EZiT odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców Szkół Wyższych Euroregionu NYSA pt. Młodzi Naukowcy 2013. Jest to impreza cykliczna organizowana regularnie w Jeleniej Górze, wysoko oceniana jako aktywność transgraniczna Uczelni. Organizatorem był Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w ramach Akademickiego Centrum Koordynacyjnego Szkół Wyższych w Euroregionie Nysa. Wzięli w niej udział studenci i doktoranci, przede wszystkim ze szkół wyższych Euroregionu.

Konferencja była prowadzona w języku angielskim. Obrady prowadził dr Jacek Welc z Katedry Gospodarki Regionalnej. Zgłoszonych zostało 14 referatów z których po recenzji do prezentacji wybrano 8. Referaty były zgłoszone z Niemiec (Hochschule Zittau/Görlitz, Internationales Hochschulistitut Zittau), Ukrainy (Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Tatnopolu), a nawet z Kazachstanu (”Turan” University Aumata) oraz naszej Uczelni.

Uczestników Konferencji z ramienia władz Wydziału przywitała Prodziekan ds. Nauki dr hab. Elżbieta Sobczak, prof. nadzw. UE.

Międzynarodowe Jury w składzie dr Daniel Raabe i dr Aleksander Flory (Berufsacademie Bautzen), dr Józef Zaprucki (Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa), dr Elżbieta Pohulak-Żołędowska (UE we Wrocławiu i dr Jacek Welc (UE we Wrocławiu) – wyróżniło w grupie studentów I nagrodą studentkę Christine Strauß (Hochschule Zittau/Görlitz) za referat pt.: „ Factors of Success of Community – based tourism in Uganda”, a w grupie doktorantów I miejsce otrzymał mgr Piotr Szwinta (UE we Wrocławiu, Wydział EZiT) za referat pt.: „ Willingness for collaboration as a key for tourism cluster development –Region of Karkonosze case study”

W obradach wzięli udział także Koordynatorzy współpracy w ramach ACC ze strony czeskiej – dr Helena Naumanowa (Uniwersytet Techniczny w Libercu) oraz dr inż. Ernst Richter– (Hochschule Zittau/Görlitz) oraz dr Karin Schubert (Hochschule Zittau/Görlitz) i Oliver Tettenborn , M. A. (Internationales Hochschulistitut Zittau)

Organizacja Konferencji była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Uczelni. Sponsorami nagród byli:

Referaty z konferencji zostaną opublikowane i dostępne w Internecie

Na kolejną Konferencję Młodych Naukowców zapraszamy w maju 2014 r.

Dr Franciszek Adamczuk