Realizacja działań w zakresie partnerstwa z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze

Pracownicy Katedry Gospodarki Regionalnej rozpoczęli współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w listopadzie 2012 r. Pierwszy etap współpracy obejmował wizyty promocyjne pracowników Katedry z uczniami szkół maturalnych, podczas których pracownicy, a także towarzyszący im studenci, zapoznali uczniów z ofertą edukacyjną Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki oraz rozdawali materiały promocyjne.

Dnia 15 stycznia 2013 r. dzięki zaangażowaniu Pracowników Katedry zostało podpisane Porozumienie o Współpracy pomiędzy Wydziałem Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu reprezentowanym przez Dziekana Wydziału prof. dra hab. Marka Walesiaka a Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych reprezentowanym przez ówczesną Dyrektor Szkoły mgr Bożenę Kiser.

W ramach tej współpracy Pracownicy Katedry kontynuują wizyty promocyjne, a także organizują wykłady dla uczniów Szkoły. W 2013 r. dr Andrzej Sztando wygłosił wykład pt. Samorząd lokalny – dlaczego jest ważny dla nas wszystkich?, a dr Jacek Welc wykład pt. Dlaczego w codziennych decyzjach nie zawsze jesteśmy tak bystrzy jak nam się to zwykle wydaje? W 2014 r. dr Marek Obrębalski zaprezentował uczniom Szkoły wykład pt. Perspektywy rozwoju regionu dolnośląskiego do roku 2020. Wykłady odbywały się zarówno w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, jak i auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki.

Dr Dariusz Głuszczuk, w ramach organizowanych na uczelni Dni Otwartych Drzwi Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, wygłosił dwa wykłady, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. W 2012 r. uczniowie wysłuchali wykładu pt. Diagnoza jeleniogórskiego rynku pracy w perspektywie osób aktywnych zawodowo – wyniki badań ankietowych, a w 2013 r. wykładu pt. Lokalny rynek pracy – ocena z wykorzystaniem materiałów statystycznych BDL na przykładzie miasta na prawach powiatu Jelenia Góra.

Pracownicy Katedry dokładają wszelkich starań, aby zachęcić uczniów Szkoły do uczestnictwa w wykładach otwartych organizowanych na Wydziale w ramach seminarium naukowego Ekonomia – nowe trendy i wyzwania. Wielu uczniów w latach 2013-2014 brało udział w wykładach prof. Grzegorza Kołodko, prof. Leszka Balcerowicza, dra hab. Killiona Munyamy. W 2014 r. uczniowie uczestniczyli również w wykładzie Marka Zubera, analityka rynków finansowych, eksperta i doradcy finansowego, wygłoszonym w ramach cyklicznego seminarium Nowa era biznesu – spotkania z praktykami.

Pracownicy Katedry są współorganizatorami i realizatorami corocznych edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W wykładach prowadzonych przez Pracowników Katedry bardzo licznie uczestniczą uczniowie Szkoły.

Współpraca Katedry Gospodarki Regionalnej z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych rozwija się dzięki zaangażowaniu obecnej Dyrektor Szkoły mgr Elwiry Kozak oraz nauczycieli Szkoły.