Spotkanie inaugurujące Rok Stanisława Bernatta - 6.06.2019 r.

6 czerwca 2019 roku odbyło się wydarzenie inaugurujące rok dra Stanisława Bernatta. Zorganizowane wspólnie przez Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze oraz Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry spotkanie, miało miejsce w auli budynku przy ulicy Kochanowskiego 8.

Wśród licznie przybyłych gości, nie zabrakło bliskiej rodziny bohatera dzisiejszego wydarzenia, których serdecznie przywitała Dziekan Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - dr hab. Elżbieta Sobczak prof. UEW.

W programie uroczystości życiorys dra Stanisława Bernatta przedstawiła Dziekan Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - dr hab. Elżbieta Sobczak prof. UEW . Następnie temat "Stanisław Bernatt jako regionalista" omówił kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze Ivo Łaborewicz. W programie znalazły się też "Marynistyczne pasje dra Stanisława Bernatta, które zaprezentował dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Stanisław Firszt

Po wystąpieniu dyrektora Muzeum Przyrodniczego odbyła się projekcja filmu pt. „Jeleniogórski marynista” ze zbiorów Zbigniewa Dygdałowicza. Z kolei o turystyce w życiu dra Stanisława Bernatta opowiadał Piotr Gryszel. Finałem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą zamontowano na budynku auli przy ul. Kochanowskiego.

W spotkaniu uczestniczyła rodzina Stanisława Bernatta - córka, wnuk i inni bliscy, którzy wyrazili wdzięczność organizatorom przedsięwzięcia.

Stanisław Bernatt - ur. 28 maja 1899 w Warszawie, zm. 18 marca 1979 w Jeleniej Górze – polski dziennikarz-marynista, regionalista i działacz społeczny. Od 1945 mieszkaniec Jeleniej Góry, gdzie był m. in. założycielem i współorganizatorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Towarzystwa Kynologicznego, organizatorem akcji zarybiania pstrągiem górskich potoków, redaktorem "Rocznika Jeleniogórskiego" i promotorem pierwszego wydania mapy Jeleniej Góry. W 2012 roku Rada Miejska Jeleniej Góry nadała nazwę jednej z ulic imieniem Stanisława Bernatta.